FC KTP Kotka ry

Jussi Leppälahti KTP:n päävalmentajaksi

Jussi Leppälahti on monille yllätysvalinta KTP:n päävalmentajaksi. Hän on tosin toiminut valmennustehtävissä jo alun toistakymmentä vuotta, mutta ansiolista ei ole vielä pitkä. Sopimus KTP:n kanssa on mallia ”kaksi plus yksi vuotta”, eikä uudella koutsilla ole mitään sitä vastaan, jos jo tuohon ajanjaksoon mahtuu merkittäviä saavutuksia. Espoolaistaustainen mutta myös Kotkaan lukkarinrakkautta tunteva Jussi Leppälahti (35) on FC KTP:n miesten jalkapallojoukkueen uusi päävalmentaja. Valinta on yllätys varmasti monelle. Leppälahti on tosin toiminut valmennustehtävissä jo 14 vuotta, mutta pitkää ansiolistaa hänellä ei vielä ole. Viimeisinkin meriitti on vähemmän mairitteleva. Nuoren miehen luotsaama JIPPO Joensuusta putosi kauden päätteeksi Ykkösestä. FC KTP:n johto ei noita tosiasioita kuitenkaan säikähdä. Valmentajasopimus on mallia ”kaksi plus yksi vuotta”. – Olemme kuulleet Jussista pelkästään hyviä arvioita pelaajilta, muilta valmentajilta ja jopa Palloliitosta. Siksi uskalsimme tarttua tähän tilaisuuteen. Kysymys ei ole rahastakaan. Jokaisella valmentajalla on hintansa. Haluamme Leppälahdesta suunnanmuuttajan ja tuomaan uusia tuulia harjoitus- ja toimintakulttuuriimme laajemminkin, toteaa FC KTP:n puheenjohtaja Jukka Mustonen. Vuonna 1974 perustetun lahtelaisen rockibändin, Sleepy Sleepersin, ensimmäisen levyn avauskappale on Kuka, mitä, häh. Mies tuntemattomasta KTP:n valmentajaksi herättää juuri samanalaisia kysymyksiä. Kuka? Jussi Leppälahti on intohimoinen jalkapalloihminen. Futis oli espoolaispojalle kiinnostuksen kohde numero 1 jo viisivuotiaana, ja parikymppisenä hän pääsi FC Hongassa aivan Veikkausliigan porteille. Varsinaisen pelaajauran Leppälahti teki kuitenkin Kakkosen tasolla. Valmennus on hallinnut aikamiehen arkea alun toistakymmentä vuotta. Palloliiton koulutuksista Leppälahdella on enää korkein taso – Pro-valmentajatutkinto – suorittamatta. Erityisen opettavaisena kokemuksena Leppälahti pitää FC Northampton Townin jalkapalloakatemiassa Englannissa viettämäänsä vuotta 2018. – Northamptonin edustusjoukkue on pelannut parhaimmillaan Englannin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla, mutta sen nuorisotoiminta ja valmennus kaiken kaikkiaankin luokitellaan todella ylös. Tein siellä ihan konkreettista valmennustyötä, ja pääsin näkemään läheltä, miten huippuseuroissa toimitaan, Jussi Leppälahti selvittää. KTP:n kasvatti Topi Pasi (vasemmalla) pelasi Jussi Leppälahden valmennuksessa Joensuun JIPPOssa kaksi kautta. Kotkan poika on hyvä arvioimaan Leppälahden osaamista. – Hän on paras valmentaja, joka minulla on toistaiseksi ollut, toteaa 25-vuotiaana jo jonkin verran jalkapallokenttiä nähnyt futari. – Kuva on keväisestä harjoitusottelusta KTP–JIPPO Arto Tolsa Areenalla. Oikealla Kotkan Anton Eerola. Leppälahti on pystynyt siirtämään saamansa opit käytäntöön. Parhaita henkilöitä arvioimaan valmentajan kykyjä ovat hänen valmennettavansa. – Jussi on paras valmentaja, joka minulla on koskaan ollut. Hän on analyyttinen ja perustelee aina ratkaisunsa. Leppälahti osaa vaatia ja myös opettaa. Treeneissä vaatimustaso on kova ja niin pitääkin, jos halutaan kehittyä, toteaa KTP:n kasvatti ja kaksi viimeisintä vuotta opiskelupaikkakunnallaan Joensuussa pelannut Topi Pasi (25). JIPPOn kauteen Ykkösessä Leppälahti on jokseenkin tyytyväinen, vaikka lähtö tulikin. – Operoimme ylivoimaisesti sarjan pienimmälle pelaajabudjetilla. Joukkueesta ei ollut saatavissa irti enempää. Säilyminen oli iso haaveemme, mutta se olisi ollut myös valtava pommi, jos olisimme pystyneet välttämään putoamisen.Saimme 27 pelistä 24 pistettä, ja vielä muutamaa kierrosta ennen kauden päätöstä kaikki oli mahdollista. Suurin ongelmamme oli, että teimme liian vähän maaleja, harmittelee valmentaja. Jussi Leppälahden kolme vuotta Joensuussa eivät olleet vain edustusjoukkueen valmennusta ja peluutusta. – Sain olla käynnistämässä prosessia Joensuun jalkapallon kehittämiseksi. Käsittääkseni lajii siellä melko hyvään tilaan. Edustusjoukkue saadaan jalkeille ensi kaudeksikin, ja seuran 17-vuotiaat pelaavat ikäluokkansa SM-sarjassa. Jalkapalloilu ei ole susirajalla mikään iso juttu, mutta sillekin on sijansa, kertoo Leppälahti. Mitä? Leppälahti on kunnianhimoinen. Kymmenkunta vuotta sitten hän totesi silloiselle tyttöystävälleen ja nykyiselle vaimolle Miljalle, että ”on kaksi joukkuetta, jonka valmennuksesta en tule kieltäytymään, jos tilaisuus tarjotaan! Toinen on KTP ja toinen on Huuhkajat-maajoukkue!” Nyt ensimmäisestä unelmasta on tullut totta. Jussi Leppälahdella (oikealla sormi pystyssä) on jo pari kokemusta Arto Tolsa Areenalta ennen alkavaa KTP:n päävalmentajapestiä. Keväällä Joensuun JIPPO kävi Kotkassa pelaamassa treenimatsin Veikkausliigan valmistautunutta kotijoukkuetta vastaan. Susirajan jengi pelasi ennakkoluulottomasti ja voitti 0–1. Jussi Leppälahden kiintymykselle Kotkan jalkapalloiluun on selitys. Hänen edesmennyt isoisänsä Lauri ”Lanni” Leppälahti pelasi 1950-luvulla Kotkan Jäntevässä ja oli ruutupaidoissa saavuttamassa SM-hopeaa 1953. Mestaruudesta käytiin uusintaottelu sarjassa tasapisteisiin päätyneiden Vaasan IFK:n ja kotkalaisjoukkueen välillä. Kamppailu puolueettomalla kentällä Turussa päättyi VIFK:n voittoon 3–1. Häh? Jussi Leppälahdella on aiempaa kontaktipintaa KTP:hin parista eri yhteydestä. Vuonna 2009 nuori mies pelasi HIFK:n ”Tähtirinnoissa”. Kakkosen ottelussa raitapaitoja vastaan Arto Tolsa Areenalla tuli neniin 2–1, mutta peli on jäänyt Leppälahden mieleen siksi, että hän teki vieraiden maalin. Tuossa samaisessa HIFK:n joukkueessa pelasi topparina muuan Teemu Kankkunen. Tuorein muisto ”Tolsalta” on keväinen preseason-ottelu Veikkausliigaan valmistautuvaa kotkalaisjoukkuetta vastaan. JIPPO esiintyi matsissa edukseen ja vei lopulta 0–1 voiton. FC KTP:n johto oli tietoinen Jussi Leppälahdesta jo keväällä, häntä tarkkailtiin, mutta lopulliset neuvottelut valmentajapestistä käynnistyivät vasta kuukaudenpäivät sitten. Asialla oli ensin Kotkan pelaaja- ja valmentajakoordinaattoriksi hieman aiemmin nimetty Niko Ikävalko. – Minua viehätti KTP:n rekrytointistrategia. Ikävalko tuli Joensuuhun käymään, keskustelimme asioista, ja vähän ajan kuluttua istuin jo Kotkassa samassa pöydässä seuran hallituksen kanssa. Päätös oli minun osaltani melko pian selvä, mutta seura varasi vielä itselleen aikaa käydäkseen läpi muita vaihtoehtoja, Leppälahti kertoo. KTP:n pelaajakoordinaattori Niko Ikävalko (vasemmalla) tulee olemaan päävalmentaja Jussi Leppälahden tärkein työpari ainakin ensi alkuun. Kaksikon marras-joulukuun ohjelmassa keskeisintä on koota iskukykyinen joukkue ensi kaudeksi Ykköseen. Niko Ikävalko tulee olemaan Jussi Leppälahden läheisin työpari KTP:n tulevaisuutta rakennettaessa. – Olemme olleet jo jonkin verran tekemisissä, ja uskallan sanoa, että ”Nitti” tekee perusteellista työtä pelaajia kartoittaessaan. Hän on minulle ja seuralle voimavara, jollaista meillä ei Joensuussa ollut, kehuu päävalmentaja. Jussi Leppälahti muuttaa perheineen Kotkaan joulukuussa ja heti kohta sen jälkeen alkaa määrätietoinen harjoittelu. – Mutta ennen sitä meidän on luotava tilannekuva tästä päivästä. On katsottava tiukasti peiliin ja arvioitava kulunut kausi ja toiminnan taso eri osa-alueilla. Vasta sen jälkeen voimme määritellä, mitä tavoitella. Oma käsitykseni on, että askelia eteenpäin voidaan ottaa nopeastikin, Leppälahti valottaa. – Joukkueen rakentamisessa tulee olemaan kolme vaihetta. Ensin on kartoitettava, ketkä voisivat olla käytettävissä vanhasta jengistä. Sitten seuraavat hallittu uusiutuminen ja taustajoukkojen kokoaminen. Olen toivonut esikuntaani kahta apuvalmentajaa, maalivahtivalmentajan sekä fysiikkavalmentajan. Neuvotteluja henkilöistä käydään, mutta vielä ei ole kertoa nimiä, Leppälahti selvittää. KTP:n uusi ykköskäskijä on jo luonut maineen vaativana valmentajana. – Jos halutaan laatua, on harjoitusten intensiteetissä tapahduttava muutos jo heti joulukuussa, jolloin valmistautuminen aloitetaan. Pelaajille on tehtävä selväksi treenaamisen arvomaailma, ja joukkueeseen on sytytettävä intohimon lamppu. Jatkossa edetään kilpailun eikä yksittäisten pelaajien ehdoilla. Muutoksia aiempaan tulee varmasti. Avainsanoja ovat ”työ, kilpaileminen ja intensiteetti”, ilmoittaa Jussi Leppälahti. Jussi Leppälahti o Syntynyt 22.8.1986 Espoossa o Perhe: vaimo Milja ja puolivuotias Hertta-tytär o Koulutus: ylioppilas Espoon Yhteislyseon lukiosta, tradenomin tutkinto Laurean ammattikorkeakoulusta Espoosta, urheilujohtamisen maisteritutkinto Lontoon Metropolitan-yliopistosta Englannista. o Valmentajakoulutus: A-valmentajalisenssi Suomen Palloliiton koulutusohjelmasta sekä valmentajan ammattitutkinto (VAT) Eerikkilän urheiluopistosta. Lisäksi vuoden opinnot FC Northampton Townin jalkapalloakatemiassa Englannissa sekä muita lyhyempiä koulutusjaksoja Suomessa ja ulkomailla. o Kasvattajaseura: Espoon Palloseura o Pelaajaura: juniorina EPS:ssa ja FC Hongassa. Parikymppisenä Hongan edustusjoukkueen ringissä kuitenkin ilman liigakokemusta. Kakkosen pelejä FC Kirkkonummessa, FC Espoossa ja Helsingin IFK:ssa vuoteen 2010 asti. o Valmentajaura: juniorivalmentajana pääkaupunkiseudun seuroissa ja leiritapahtumissa. Kasvattajaseuransa päävalmentaja 2015–16, jolloin EPS nousi Nelosesta Kolmoseen. Joensuun JIPPOn päävalmentaja 2019–21; kaudella 2019 JIPPO sijottui Kakkosen lohkossaan toiseksi, 2020 joensuulaisseura nousi Ykköseen ja voitti Kakkosen Suomen cupin, 2021 Joensuu putosi Ykkösestä jäätyään alemmassa jatkosarjassa viimeiseksi. o Muuta: Leppälahti on tehnyt myös urheilutoimittajan töitä eri julkaisuissa erikoisalanaan jalkapalloilu. Tälläkin hetkellä hänen juttujaan voi lukea ja analyysejä kuulla Elmo-TV:stä (elmotv.com). TEKSTI: Matti Järvinen KUVAT: Matti Järvinen ja Mikko Mäkelä