KTP-laiva sai kapteenistonsa

FC KTP on nimennyt edustusjoukkueensa kapteeniston alkavalle Veikkausliiga-kaudelle. Komentosillalla KTP-laivan ruorissa päivystävät Antti Mäkijärvi (vasemmalta), Asier Arranz, Dave Ramadingaye ja Matias Lindfors. Vahtivuoro alkaa maanantaina Seinäjoelta, ja satamassa ollaan puolen vuoden kuluttua.   ”Kotkalaisen jalkapalloilun lippulaiva” on saanut kipparinsa. Veikkausliiga-avaukseen valmistautuva FC KTP valitsi pelaajien äänestyksen pohjalta kapteenistoonsa Dave Ramadingayen, Matias Lindforsin, Antti Mäkijärven ja Asier Arranzin. Valinnassa päädytiin viime vuodesta tuttuun suomalaiskolmikkoon, ja uutena miehenä ”komentosillalle” nousee toista kautta Kotkassa aloittava espanjalainen.Kapteenivalinnat ovat pelaajien tekemiä, ja Asier tuo nelikkoon näkemystä korkealta tasolta, Dave Ramadingaye tunnustaa. Jalkapallojoukkueen kapteenilla on muitakin tehtäviä kuin kantaa otteluissa nauhaa hihassaan. Niin on KTP:ssa ja niin se on muissakin jengeissä.Me olemme ikään kuin luottamusmiehiä joukkueen ja seuran johdon välillä. Kapteenit viestittävät joukkueen asioista seuran hallinnolle, ja meidän kauttamme kulkee informaatio myös toiseen suuntaan, taustoittaa Dave Ramadingaye.Pääluottamusmiehen” roolissa Ramadingaye avaa KTP:n asetelmia liiganousun ja talven harjoituskauden jäljiltä. Dave on ”hyvä tyyppi”, suorapuheinenkin eikä halua vääristää totuutta.Treenikausi on ollut vaikea, enkä oikein osaa sanoa, missä nyt mennään. Saimme joukkueen kasaan varsin myöhään, ja siinä matkan varrellakin ovat loukkaantumiset häirinneet valmistautumista. Harjoitusottelutkaan eivät ole antaneet meistä ihan tarkkaa kuvaa. Vasta Lahti-pelin jälkeen muutama viikko sitten tuli hyvä olo. Siinä matsissa onnistuimme monissa asioissa, Ramadingaye tiivistää. Valtakunnan mediassa ei juuri uskota KTP:n mahdollisuuksiin Veikkausliigassa. Se ei kuitenkaan kotkalaispelaajia hätkähdytä. – Käännämme vähäisen arvostuksen voimavaraksemme ja yllätämme asiantuntijat sitten syksyllä, Kotkan pojat toteavat.   Arvoituksellisesta iskukyvystä johtuen valtakunnan media – so. Helsingin Sanomat, Ilta-Sanomat, Iltalehti ja Urheilulehti – vetää ennakkoarvioissaan KTP:sta tylyt johtopäätökset. Kotkan lippulaivan arvellaan jäävän liigassa myrskyihin ja sen myötä uppoavan. Kauden päätteeksihän sarjan viimeinen putoaa Ykköseen. – ”Ei näytä hyvältä”, ”KTP on huonompi kuin noustessaan viime syksynä”, ”tervemenoa takaisin Ykköseen”, ovat kommentteja, joita Kotkan lennolle povataan. Moiset kommentit eivät Dave Ramadingayea ja muuta joukkuetta yllätä mutteivät liioin hätkäytäkään.Nousijajoukkueille ei yleensäkään paljoa luvata. Me olemme poikien kanssa tästä puhuneet ja aiomme kääntää meihin kohdistuvat odotukset voimavaraksi. Otteluihimme lähdemme todennäköisesti altavastaajina, mutta yllätyksethän ovat aina piristäviä. Viime kädessä haluamme yllättää asiantuntijat kauden lopussa, Dave toteaa. KTP:lle sarjapaikan säilyttäminen on ensisijainen tavoite, ja pääsy ylempään jatkosarjaan kuuden parhaan sakkiin olisi jo ”mestaruus”.Sarjapisteitäkin tulee, jos pystymme toteuttamaan oma strategiaamme; puolustus mahdollisimman tiiviiksi ja maalit vastaiskuhyökkäyksistä, Ramadingaye avaa. Ramadingayen mukaan vastuu tavoitteen saavuttamiseksi on kaikilla joukkueen sisällä; kokeneemmista pelaajista nuorimpiin junnuihin.Jokapäiväisen työn pitää olla mahdollisimman laadukasta, ja meidän pitää uskoa siihen, mitä olemme tekemässä. Kysymys on myös itseluottamuksesta ja siitä, että tavoitteemme on yhteinen. Ramadingaye sanoo, että KTP:n pitää olla kaikissa tilanteissa tiivis nippu, eikä selkä saa notkahtaa vastoinkäymisistä. Joukkueen vahvuuksiin Dave laskee hyvän ilmapiirin ja kertoo tarinan.Meillä on pukukopissa päivittäin toistuvat rituaalit. Jokainen tulija tervehtii joukkuetoverit ja luo kaveriin ainakin katsekontaktin. Näin tehdään silloinkin, kun treenejä on kaksikin päivässä. Tällä tavalla kukaan ei jää ulkopuoliseksi, ja toisilleen ovat tulleet jo tutuiksi niin miljoonakaupunki Pariisin kasvatit kuin oman kylän pojat. Parempi vai huonompi kuin viimevuotinen joukkue? Sitä ei Dave Ramadingaye lähde arvioimaan tämän päivän KTP:stä.Siinä mielessä erilainen ainakin, että nyt meillä on vaihtoehto ja kilpailua kaikille pelipaikoille. Ykkösessä avauskokoonpano oli usein itsestäänselvyys. Meitä on joukkueessa kokeneempia pelaajia, ja minunkin on hyväksyttävä se tosiasia, että tulee nuoria, jotka saattavat kiilata ohi. Heitä on kannustettava haastamaan eikä vedettävä treeneissä ”sukille”, Ramadingaye naurahtaa. Dave Ramadingaye uskoo, että Veikkausliigan viimevuotiset mitalistit, HJK, Inter ja KuPS, ovat vahvoja alkavallakin kaudella.Honkakin on varmasti hyvä ja Lahti. Meidän päävastustajiamme ovat sitten kenties AC Oulu, Haka, HIFK, Ilves ja MIFK, Dave luettelee eikä suinkaan unohda kauden avausvastustajaa Seinäjoen Jalkapallokerhoa.SJK on tosi taitava ja kokenut yhdistelmä, joka haluaa varmastikin kuulua tuohon ylempään ryhmään. Kippari Dave haluaa uskoa KTP:n menestyvän ja korostaa sarjapaikan säilyttämisen olevan mahdollisuus monelle taholle.Se on mahdollisuus niin pelaajille, valmennukselle kuin seuralle itselleen. Liigapaikan myötä kokeneemmille pelaajille tarjoutuisi tilaisuus jatkaa pääsarjatasolla, ja nuoremmille se on hyvä näyteikkuna läpilyönnille. Seuralle liiga tarjoaa tukevamman taloudellisen jalansijan, Ramadingaye huomauttaa ja viittaa erinäisiin rahavirtoihin, joita pelkästään jo mukanaolo Veikkausliigassa tarjoaa. Liigaorganisaatiolta eri lähteistä tulevilla euroilla tuetaan jo nyt yksittäisiä seuroja noin puolella miljoonalla. Ja ensi kaudella tuohon pottiin saattaa kilahtaa satatuhattakin lisää, jos uusi eurooppalainen seurakilpailumuoto toteutuu. FC KTP:n taustajoukot ovat onnistuneet melkoisen hyvin veikkausliigakauden markkinoinnissa, ja yhteistyökumppanisopimuksia on syntynyt merkittävästi. Yksi tärkeä sidosryhmä ovat seuran kannattajat, ja kapteeni Ramadingaye haluaa vedota heihin.Toivottavasti fanimme seisovat tukenamme avausvihellyksestä pelin loppuun asti. Aina ei ole ollut niin. Viime kaudella eräskin vastustajan pelaaja tuli kesken matsin sanomaan minulle, että ”aika rumasti nuo teidän kannattajanne haukkuvat mei”. Siihen jouduin kyynisesti toteamaan, että eivät ne teille huuda vaan meille, Dave harmittelee. Jossain vaiheessa on syntynyt käsitys, että Arto Tolsa Areena on vierailijalle paha paikka pelata, ja Kotkan kannattajat ovat vaativia. Vaativia ja vaativia? Tähän samaan asiaan puuttui ”TV:stä tuttu” ja muualta Kotkaan muuttanut KTP-fani Jari Korkki haastatelussaan näillä samoilla verkkosivuilla vajaa vuosi sitten.Katsomossa minua kiusaa yksi asia. Takaiskun jälkeen hartiat putoavat, ja sieltä kuulee, että ”ei tästä mitään tule”. Niinhän se on, ettei pessimisti pety, ja tuollaisella asenteella varjellaan itseään pettymyksiltä. Mitähän siitä tulisi, jos pelaajat olisivat yhtä kyynisiä. Kaikista matseista tulisi varmaan 0–5 turpaan. Positiivisella asenteella ja yleisön tuella 0–2:stakin on joskus noustu, totesi Jari Korkki, ja sen Dave kuittaa toteamalla, että ”Jari puhuu asiaa”. Veikkausliiga-avausta edeltävällä viikolla KTP:n edustusjoukkue poikkesi tavanomaisista rutiineista tutustumalla mölkky-peliin. Iltapäivä oli sateinen ja kolea, mutta se ei tahtia haitannut. – Kuvassa espanjalainen kakkosvalmentaja Gabri Xatart on heittovuorossa, ja taustalla on muitakin tunnistettavissa huppujensa alta.   Dave Ramadingaye ja käytännössä koko KTP:n edustusjoukkue arvostaa suuresti seuran taustoja, talkooväkeä ja kannattajia. Liigajengillä olisi halua tulla lähemmäksikin tukijoidensa iholle, mutta varsinkin nyt korona-aikana tuttavallisemmat kontaktit ovat olleet rajattuja.Olisi avaavaa järjestää esimerkiksi seuran vapaaehtoisten kanssa tilaisuuksia, joissa voisimme osoittaa, että me pelaajatkin olemme ihan tavallisia ihmisiä, vaikka me osaammekin pelata futista, Ramadingaye huomauttaa. Mölkky-pelissä oli joukkueelle tarjolla myös asianmukaiset eväät.   Davekin on ihan tavallinen suomalainen, vaikka onkin taustoiltaan erilainen. Tumma olemus on perintöä Charles-isältä, joka oli lähtöisin Keski-Afrikan sisämaavaltiosta Tsadista. Teija-äiti on suomalainen, ja Dave kävi syntymässä Oulussa kohta 32 vuotta sitten.Isäni kuoli viime vuonna joulun alla, ja se oli minulle kova paikka. Nyttemmin pääkaupunkiseudulla asuvat äitini ja kolme vuotta vanhempi veljeni Josef ovat esikuviani. Isän aiemmasta liitosta minulla on kolme sisarpuolta. Siskot asuvat Ranskassa ja Haitilla ja veli Ranskassa, Dave paljastaa. Dave Ramadingaye kirjoitti aikanaan ylioppilaaksi Helsingin ranskankielisestä koulusta, ja sekin osaltaan selittää hänen laajan kielitaitonsa. Suomen, ruotsin, englannin ja ranskan ohella Dave hallitsee viittomakielen.Veljeni Josef on syntymästään kuuro, ja minun oli opittava viittomaan ihan pienestä pitäen. Dave suorittaa parhaillaan etäopintoja tanskalaisessa ammattikorkeakoulussa. Tavoitteena on urheilujohtamisen kandidaatin tutkinto puolentoista vuoden sisällä. Miehellä on jo Euroopan jalkapalloliiton (UEFA) hyväksymä B-valmentajapätevyys, ja siihen liittyen Ramadingayella on suunnitelmia jatko-opinnoista.Tällä hetkellä vielä en tiedä, mikä minusta tulee isona, mutta haluaisin paikkani löytyvän urheilun parista, joko seuratyössä tai valmennuksessa. Ennen sitä haluaisin vielä saavuttaa jotain jalkapalloilijana, Dave Ramadingaye toteaa. David Ramadingaye o Syntynyt 14.9.1989 Oulussa o Ikä/pituus/paino, pelipaikka: 31/175/75, keskikenttäpelaaja o Kasvattajaseura: FC Kasiysi, Espoo o Pelaajapolku: FC Kasiysi, Honka/juniorit, HJK/juniorit, Klubi 04/Ykkönen ja Kakkonen, HJK/liiga, MyPa/liiga, MIFK/liiga, Honka/Kakkonen, RoPS/liiga, AC Oulu/Ykkönen, FC KTP 2020– o Liigaura: pääsarjassa toistaiseksi 108 ottelua; liigadebyytti HJK–MyPa-pelissä Klubin riveissa kaudella 2010, Myllykosken Pallossa 77 liigaottelua vuosina 2011–13, kaudella 2014 Maarianhaminan IFK:ssa 26 liigaottelua, vuonna 2015 neljä pääsarjapeliä Rovaniemen Palloseurassa. Vuodet 2016–19 Dave pelasi Ykkösen AC Oulussa 86 ottelua ja teki niissä 17 maalia. o Maajoukkueura: Vuosina 2006–08 yhteensä 12 maaottelua 17-, 18- ja 19-vuotiaissa. FC KTP:n joukkue Veikkausliigassa 2021/22:pelipaikka, pelinumero, ikä/pituus/paino/ottelut Veikkausliigassa/liigamaalit: Maalivahdit: 1) Anton Lepola 24/184/80/7/0, 22) Pyry Piirainen 21/190/70/0/0. Puolustajat: 2) Pierre-Daniel Nguinda (Kamerun/Ranska) 24/184/80/0/0, 3) Ingo van Weert (Hollanti) 27/185/76/0/0, 4) Paavo Voutilainen 22/185/83/22/0, 5) Michael Ogungbaro (Nigeria) 24/189/81/0/0, 11) Fran Alvarez (Espanja) 24/178/75/0/0, 26) Matias Paavola 20/185/78/0/0, 44) Juuso Anttila 19/185/74/0/0, 88) Mohamadou Sissoko (Ranska) 32/192/80/24/0. Keskikenttäpelaajat: 6) Johannes Laaksonen 30/183/88/149/14, 8) Asier Arranz (Espanja) 34/176/74/0/0, 16) Anttoni Huttunen 19/172/70/0/0, 18) Thomas Agyiri (Ghana) 26/176/68/34/0, 23) Matias Lindfors 24/182/78/0/0, 24) Niklas Leinonen 18/177/74/0/0, 28) Kimi Kolsi 18/184/74/0/0, 42) David Ramadingaye 31/175/75/108/3. Hyökkääjät: 7) Aleksi Tarvonen 26/184/77/22/0, 10) Antti Mäkijärvi 27/179/77/127/12, 17) Alain Ebwelle (Kamerun) 25/167/70/0/0, 19) Anton Eerola 21/194/85/0/0, 21) Matias Tamminen 19/193/81/35/5. Valmentajat: päävalmentaja Argo Arbeiter (Viro), kakkosvalmentaja Gabri Xatart (Espanja), fysiikkavalmentaja Jordi Aluja (Espanja), maalivahtivalmentaja Jussi Riikonen. Muut taustat: joukkueenjohtaja Esa Vilkki, huoltaja Jan Lorkowski, huoltaja Jyrki Kauppinen, huoltaja Harri Vesala, lääkäri Juho Nykänen, fysioterapeutti/naprapaatti Vesa Helenius, hieroja Toni Leinonen, hieroja Mia Häkkänen. TEKSTI ja KUVAT: Matti Järvinen