KTP:n naisjoukkue vahvistui vielä kahdella pelaajalla, kun sekä Eerika Hämäläinen että Milla Lehtomaa siirtyivät Helsingin Palloseurasta Kotkaan kauden 2025 loppuun ulottuvilla sopimuksilla. KTP sai kaksikon myötä runsaasti kokemusta lisää aivan Suomen huipulta.

Eerika Hämäläinen (2000) on alun perin lähtöisin Mikkelistä. Hän on PU-62:n kasvatti, joka siirtyi jo lukioikäisenä pääkaupunkiseudulle korkeamman sarjatason perässä. Eerika on pelannut koko uransa puolustuksessa ja sinne hänet myös Kotkassa tullaan sijoittamaan. Pelaajana hän on vastustajille erittäin vaikeasti ohitettava. Lisäksi että hän on vahva ilmassa, niin hän on myös erittäin hyvä avaamaan peliä. Eerika löytää helposti vapaana olevan pelaajan ja pystyy salaamaan aikeensa vastustajilta. Yhtenä vahvuutena voidaan edellisten lisäksi mainita korkea osaamisen taso erikoitilannepelaamisessa.

-Jokainen valmentaja tässä maassa ymmärtää, että jos saa noin 130 ottelua maamme pääsarjassa tahkonneen pelaajan joukkueeseensa, on sen varaan helppo rakentaa. Eerikan kanssa tietää mitä voi odottaa. Olen todella iloinen ja samalla otettu, että hän halusi tehdä sopimuksen kanssamme, toteaa Hämäläisestä päävalmentaja Gummerus.

-Olen todella tyytyväinen sopimuksesta KTP:n kanssa. Asiat tehdään täällä hyvin ja he onnistuivat vakuuttamaan minut. Olosuhteet ovat mahtavat ja en malta odottaa pelejä joukkueen kanssa, kommentoi Eerika.

Milla Lehtomaa (2004), Forssan lahja jalkapallomaailmalle on toinen uusi tulokas KTP:n joukkueeseen. Millan pelipaikka löytyy kokoonpanon yläoksilta. Hyökkäyksen eri roolit ovat hänelle tuttuja. Milla on pelannut pari nuorten (U18) maaottelua ja Ykköstä urallaan. Lisäksi vyölle on kertynyt muutama Suomen Cupin ottelu HPS:n riveissä. Milla on taitava pallon kanssa. Hän pystyy operoimaan pienissä tiloissa ja osaa ajoittaa pystyjuoksunsa hyvin, välttääkseen paitsion.

-Milla tuo meille hyvän lisän hyökkäyspelaamiseemme. Hän osaa luoda uhkaa vastustajien puolustuslinjoille pystyjuoksuillaan ja teknisellä taidollaan. Lisäksi hänellä on hyvä laukaus. Hyökkäyspelaamisemme tarvitsi juuri hänenlaistaan peluria täydentämään jo olemassa olevien kärkien osaamista, sanoo Gummerus uudesta suojatistaan.

-On kiva päästä pitkästä aikaa pelaamaan jalkapalloa ja KTP vakuutti minut siirtymään tänne. Joukkue on todella kova ja minut otettiin hyvin vastaan. Seuran olosuhteet ovat myös loistavat. On ilo olla osa joukkuetta ja en malta odottaa mitä tämä kausi tuo tullessaan, kommentoi Milla.

Tervetuloa joukkueeseen Eki ja Mini!

Pelaajien asunnot tarjoaa Kotkan Asunnot!
Hanki kausikortit tästä!